Mysteeri

Mun luokkalainen julisti viime viikolla, että on tullut siihen tulokseen, että matematiikka kusee. Tai siis siksi, kun ei saanut järjellä (eikä monen muunkaan järjellä, vähiten mun..) ratkaistua seuraavaa mysteeriä:

Kolme miestä menee ravintolaan. Kaikkien ruoka maksaa 10 euroa. Kaikki maksaa kymmenen euron setelillä. Tarjoilija menee kassalle ja huomaa, että tänään on tarjouksena ”kolme syö 25:llä eurolla”. Tarjoilija ei osaa antaa takasin viidestä eurosta kolmelle niin se pöllii 2 euroa ja antaa jokaiselle euron takasin. Tällöin siis kaikki on maksanu 9 euroa. Mutta 3x9e + tarjoilijan 2e = 29e. Mihin menee 1 euro?”

Hähäää, osaako kukaan selittää?!

Ps. Oon petivaatteiden vaihtamista lukuunottamatta ollut tänään vaan nenä tenttikirjassa kiinni ja sama jatkuu ens perjantaihin, jolloin voin vihdoin huokasta helpotuksesta ja unohtaa kaikki kouluhommat loppuvuodelta! Aaaaa, sitä odotellessa. Kamala stressi päällä ton lukemis-aikataulun kanssa! Eli jos musta ei seuraavaan muutamaan päivään kamalasti kuule mitään, niin oon mitä todennäköisemmin lukemassa 😀

7 Replies to “Mysteeri”

  1. harha syntyy siitä, että helposti ajattelee, että miehet maksoivat annoksesta sen 9 euroa. Näin ei kuitenkaan ole, vaan hintaan pitää laskea myös tarjoilijan pöllimä 2€ (eli n. 0,67snt per naama enemmän)

  2. Ei siitä mitään euroa katoa. Miehet maksavat ruuasta yhteensä 27 euroa (3×9) ja kullekin palautetaan euro (30-3=27). Eli maksavat siis aterian hinnan + tarjoilijan tipin.

    T. Neropatti

  3. 25 euroa jaettuna 3: lla= 8,333 euroa
    8,333 e + 1 e= 9,333 euroa
    9,333 e * 27, 999 + tarjoilijan 2 euroa
    = 29, 999 euroa

  4. Ongelma on siinä, etteivät asiakkaat maksaneet ruuastaan yhdeksää euroa yritykselle, sillä osa 9:stä eurosta meni tarjoilijan taskuun.

    Jokainen maksoi tippiä 2e/3. Eli 0,666 euroa menivät tarjoilijan taskuun.

    Jokainen maksoi ravintolalle 25e/3 = 8,333e

    Jokainen sai euron takaisin.

    0,666+8,333+1 = 10

  5. Höh, en ymmärtänyt tämän hankaluutta. 😀

    30 € (minkä jo maksoivat) – 2 € (tarjoilijan ottama) – 3 € palautusta = 25 €

    25 €/3 = 8,3333 + 1 € = 9,33 €
    (9,33 * 3) + 2 = 30 euroa

    Eli siis ihan niinkuin pitääkin. 😀

  6. Joo mulle väännettiin tän selitys nyt rautalangasta (tän ongelman kertoja oli saanut vastauksen joltain fysiikan opiskelijalta haha), eli ongelma oli ton "mysteerin" laskujärjestys, koska kaikkihan käy tosiaan järkeen, kun ajattelee 25e+3e+2e=30e! 😀 eli hämäystä!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *